Pasjans-pajak.pl

PASJANS PAJĄK ONLINE. DARMOWE GRY KARCIANE

Rodzaje pasjansa

Powstanie pasjansa datuje się na XVII wiek we Francji. Ta jednoosobowa układanka wyewoluowała z powszechnych niegdyś wróżb karcianych, i szybko zyskała popularność najpierw w całej Europie a następnie na świecie. W latach 90 XX wieku, kiedy komputery wkraczały do użytku codziennego, pasjans był wgrywany w większości systemów operacyjnych, a jego zadaniem było oswojenie użytkowników z obsługą myszki. Szybko okazało się, że ta gra jest niezwykle wciągająca i potrafi zająć długie godziny.

Obecnie w pasjanse można grać zarówno na komputerze, tablecie, jak i telefonie. Oczywiście miłośnicy tradycyjnego pasjansa nadal w rozgrywkach wykorzystują talie kart. Dzięki temu, że pasjans stał się tak powszechny, zaczął służyć jako szybki sposób na relaks w podróży, w kolejkach do lekarza, czy w czasie krótkiej przerwy w pracy. Oprócz dostarczaniu rozrywki, pasjanse są dobrą metodą na stymulację mózgu, gdyż wymaga od graczy skupienia, a także umiejętności logicznego i strategicznego myślenia. Mówiąc o pasjansie nie można zapomnieć, że nie jest to jedna gra, a cała grupa gier karcianych. Wraz z upływem czasu jego reguły ewoluowały, powstawały nowe zasady i obecnie mówi się, że istnieje kilkadziesiąt, a niektóre źródła wspominają o kilkuset różnych odmianach.

najlepsze gry karciane

Oczywiście każdy pasjans jest grą jednoosobową, jednak w niektórych wymagane są np. dwie talie kart. Wynik rozgrywki w niektórych jego rodzajach zależy od szczęśliwego początkowego ułożenia kart, w innych zakończenie jest zależne od zdolności gracza. Najbardziej popularne za sprawą systemu operacyjnego Windows odmiany pasjansa to FreeCell, Klondike, Pająk, a także Piramida. Znacznie rzadziej spotykanymi odmianami, ale też nieco trudniejszymi od tych klasycznych są: forty thieves, wielkanocny, czy bukiet kwiatów. Również miłośnicy układanek matematycznych znajdą dla siebie odpowiednią odmianę tej gry. A mianowicie jest to pasjans piramida, gdzie nie wystarczy jedynie pilnować figur, ale trzeba liczyć, gdyż każdej karcie przyporządkowana jest odpowiednia liczba.